Min múlik a nyílászárók hőszigetelése?

Min múlik a nyílászárók hőszigetelése?

#Nyílászárók #Ajtók #Ablakok
A nyílászáróink hőszigetelése – különösen ha ezek az ajtók és ablakok a külvilágra nyílnak – nagyon fontos szempont egy építkezés vagy felújítás során, az új termékek kiválasztásánál. Még csak néhány évtizede van annak az időnek, amikor az ajtók és az ablakok sem tartalmaztak innovatív hőszigetelési tulajdonság-javító megoldásokat. Sőt napjainkban is számos helyen találunk még olyan ablakokat, amelyek egyszerű fakeretben egy szál vékony üveget tartalmaznak, és a hőszigetelés érdekében megtett egyetlen lépést az jelképezi, hogy dupla ablakszárny került egy keretbe.
Napjaink nyílászárói számos fejlett – ugyanakkor a kíváncsi szemek elől elrejtett – praktikus részletet tartalmaznak, amelyek jelentősen növelik a hőszigetelő képességüket. A műanyag nyílászárók légkamrái, az üvegek rétegezése, szigetelése, fóliázása valamint az illeszkedési felületeken elhelyezett szigetelőcsíkok alkalmazása mind-mind ezt a célt szolgálja.

Kézenfekvő, hogy például egy műanyag ablak egészére értett hőszigetelési jellemző három részből áll: az ablaküveg(ek) paramétereiből, a keret jellemzőiből (pl. légkamrák száma), valamint az ablakkeret és a tok között alkalmazott szigetelő megoldásokból. Ugyanez igaz egy műanyag ajtóra, attól függően, hogy van-e benne ablaküveg. Mind a három területen sokat tehetünk a hőszigetelési mutató értékeinek emeléséért. Az üvegekről külön írásunkban olvashatnak, most maradjunk a keret paramétereinél.

Műanyag ablakkeretek esetén a hőátbocsájtási tényező (vagyis az a tulajdonság, hogy a keret egy m2-én 1 K belső hőmérsékletemelkedés mellett mennyivel több meleg áramlik kifelé) nagyon sokban függ attól, hogy hány és milyen módon kialakított légkamrát tartalmaz a keret. Az ablakkeretet alkotó profil lehet 3, 5 és 6 légkamrás. Sokan azt gondolják, hogy a légkamrák számának növekedésével csökken a hőátbocsájtási tényező, ám ez csak bizonyos határok között igaz: minden attól függ, hogy mekkora profilvastagságot kell kamrákra felosztani.

A hőszigetelésre vonatkozó finomságok között csak néhány példát említünk: Egyrészt nagyon oda kell figyelni arra, hogy az ablak tokszerkezetében ne legyenek olyan alkatrészek (pl. alumínium távtartó a több rétegű üveg között), amely hőhidat képez az ablakban. Másrészt nagyon fontos, hogy az ablakkeretet adó profil hány ponton érintkezik az ablakkerettel és ott milyen a záródás minősége.